Club Danés

Petanqueklubben Club Danés





Petanqueklubben Club Danés
er stedet hvor socialt samvær
er i højsæde.
 







Petanque, bedre kendt som boules, er et franskkuglespil, der kort sagt går ud på at få så mange af sine egne kugler til at ligge tættere på den lille trækugle, grisen, end nogle af modstanderens kugler. Det antal man har tættest på får man i point, og dem der først får tretten point, vinder spillet.

Vi har 2 petanquebaner i klubben.
Vi spiller næsten hver dag.
Spillet er enkelt og kan spilles af alle.

Er du interesseret, så kom og få et par gode timer med spil og sjov samt en snak med os. Hvis du ikke selv har kugler til at spille med, kan du låne af os.

Kontingentet for medlemskab af petanqueklubben er 20 € om året

Hver den 1. mandag i måneden er der intern turnering, og der afholdes desuden en forårs- og efterårsturnering
Alle medlemmer af petanqueklubben kan deltage i turneringerne.

Betaling og tilmelding på kontoret fra mandag til fredag fra kl. 10,15 til 13,00 Husk, - at tilmelde dig til turneringerne, på list ved kontoret eller turneringslederen

Turneringsleder:
Kai Nielsen, tlf. 952 49 32 33

Husk, - at du skal være medlem af Club Danés for at deltage i Aktiviteterne.  

På generalforsamlingen den 1. februar 2010 blev der vedtaget nye spilletider for at gøre plads til de nye eftermiddagshold for at disse kan afvikles inden    middagsheden. 

Formiddagsholdene stater kl. 10.00-12.00 (Max. 15 min. overskridelse)
Eftermiddagsholdene starter kl. 12.30-15.00 

NB. Med de nuværende vedtægter kan der kun spilles lørdag og søndag under den
forudsætning, at et bestyrelsesmedlem også er til stede.

På kontoret findes lister over holdene, dage og tider, vedtægter, love og regler.
De nye spilletider for Petanqueholdene er pr. 1. marts 2010:



 
Bestyrelsen

Regler for at benytte Petanqueklubbens baner.







Club Danés Mijas/Fuengirola | Webmaster: Bent Flindt E-mail kathebent@gmail.com